Religia

Czym jest Religa? Jakie ma znaczenie w życiu człowieka? Czy pomaga w poznaniu Boga czy od Niego oddala?  Zdania są  na ten temat podzielone. Wielu ludzi błądzi, odrzucając oraz zaciekle krytykując religię, jej przekaz i sens.

Religia jest potrzebna, gdyż uczy dostrzegania w naszym życiu Boga. Wskazuje na wymiar duchowy, o wiele bardziej znaczący niż wymiar materialny naszej egzystencji. Jeżeli religia opiera się tylko na zewnętrznym poznaniu pewnych „prawd” bez indywidualnego, wewnętrznego ich doświadczenia, wtedy nie jest pełna. Widzimy drzewo, nie dostrzegając jego korzeni. Widzimy to co zewnętrzne, nie zauważając tego co ukryte, bez czego to co widzimy nie może istnieć. Stąd niezmiernie ważną rolę posiada zagłębianie się w siebie i subiektywne poznawanie Boga.  W wyciszonym umyśle zaczynamy doświadczać Jego wszechprzenikającej obecności.

Praktyki religijne oraz rytuały pomagają nam gdy dostrzegamy za nimi właśnie Boga. Nie mogą być tylko zewnętrznymi gestami i mechanicznymi praktykami. Musisz widzieć głębiej – dostrzegać więcej niż wszyscy dookoła. Duch jest wszędzie i przenika wszystko. Modlitwa w kościele ma takie samo znaczenie jak medytacja. Jeżeli Twoje serce otwiera się słuchając ewangelii, czy podczas indywidualnej modlitwy, to zaczynasz odczuwać wszechogarniającą miłość i spokój, który przejawia się w sposób szczególny w danej świątyni.

Pytanie tylko, czy potrafisz to odkryć w sobie,  w miejscu, w którym się znajdujesz oraz w ludziach, którzy Cię otaczają. Nie patrz na niektórych księży, którzy się zagubili w swojej wierze i w swoim życiu. Nie słuchaj tych, którzy krytykują kościół i wszystko co z nim jest związane. Odnajduj to, co prawdziwe i święte, oraz to, co daje Ci siłę oraz natchnienie do ciągłego trwania w Bogu.

„W zgiełku świata odnajduj ciszę. W pośpiechu odnajduj spokój. W krytyce ludzi zagubioną miłość.”

Morfis

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Duchowość, Refleksje i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.