Przebaczenie

Rozpamiętując doznane urazy wiążemy się z przeszłością. Skupiamy się na tym co już minęło, stale przypominając sobie doświadczone kiedyś krzywdy. Czując do kogoś żal i urazę chcemy się zemścić i zrewanżować. Zadajemy innym ludziom ból. Potem nawzajem obwiniamy się za doznane krzywdy i przykrości. Często nie dostrzegamy, że mijają lata, a w nas ciągle drzemią urazy lub nienawiść.  W ten sposób tworzymy sobie i innym  emocjonalne piekło. Nie potrafimy uwolnić się od pochłaniającej nas ciągłej walki o „sprawiedliwość”.

Gdzieś głęboko wszyscy pragniemy szczęścia i doznawania w życiu miłości. Nie potrafimy jednak oderwać się od toksycznych relacji i wzajemnego obwiniania. Jedynym panaceum na doznawane destrukcyjne uczucia, myśli  i zachowania jest bezwarunkowe przebaczenie. Pozwala na wyjście poza dotychczasowe relacje z innymi ludźmi. Uwalnia od negatywnych uczuć i pozwala na ponowne odczuwanie wewnętrznej radości, szczęścia i miłości. Przebaczenie to pierwszy, podstawowy krok na drodze do odzyskania równowagi emocjonalnej i kontroli nad swoim życiem. Emocje przestają nami władać. To my decydujemy wówczas w jakim kierunku chcemy podążać – czy wchodzimy w zaburzone relacje z innymi, reagując złością i chęcią zemsty za doznane krzywdy, czy też akceptujemy ludzi takimi jakimi są, uzyskując wewnętrzną wolność i niezależność od ich destrukcyjnych zachowań. To od nas zależy, czy chcemy cieszyć się naszym krótkim życiem, czy też zmarnujemy go tracąc czas na niekończące wzajemne nieporozumienia. Dokonujmy mądrych wyborów aby w pełni wykorzystać dary, które zostały nam „z góry” dane.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Duchowość, Psychologia, Refleksje i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.