Prawda objawiona


Idź do treści

Paramahansa Yogananda

Inspiracje

Mistrz powiedział


- Panie, co powinienem czynić, aby znaleźć Boga? - pytał jakiś uczeń.
- W każdej wolnej chwili wdrażaj swój umysł do nieustannego myślenia o Nim. Mów do Niego serdecznie. On jest najbliższy z bliskich, najdroższy wśród drogich. Miłuj Go tak jak skąpiec miłuje pieniądze, jak zakochany człowiek miłuje narzeczoną, jak tonący pożąda oddechu. Gdy tęsknisz do Boga intensywnie, On przyjdzie do ciebie.


- Człowiek i Natura są nierozerwalnie związani i połączeni wspólnym losem. - powiedział Mistrz - Siły Natury działają wspólnie w służeniu człowiekowi - słońce, gleba, wiatr, deszcz współdziałają w tworzeniu jego pożywienia. Człowiek kieruje Naturą, chociaż zwykle nieświadomie. Powodzie, huragany, trzęsienia ziemi i inne klęski żywiołowe są rezultatem niezliczonych złych myśli ludzkich. Każdy przydrożny kwiat wyraża czyjś uśmiech, każdy moskit uosabia czyjąś zgryźliwą mowę. Usłużna Natura buntuje się i działa niezdyscyplinowanie, gdy Mistrz stworzenia odpoczywa. In więcej duchowych pobudek on otrzymuje, tym łatwiej będzie mógł kontrolować Naturę.


- Zniwecz wszelkie pragnienia, uwolnij się od ego - słowa te wzbudzają u mnie Mistrzu wiele sprzeciwu - zauważył pewien uczeń. - Rezygnując z tak wielu rzeczy, cóż mi pozostanie?
- Naprawdę wszystko, ponieważ będziesz bogaty w Istocie Uniwersalnej - odpowiedział Mistrz. - Nie bądź dłużej oszołomionym żebrakiem, zadowolonym z kromki suchego chleba i kilku cielesnych wygód, powrócisz do swojego wspaniałego mieszkania Jako Syn Boga Ojca. To nie jest podrzędne stanowisko!
Dodał jeszcze: - Skazując ego na wygnanie, pozwalasz promieniować prawdziwej Jaźni. Urzeczywistnienie Boga jest stanem niemożliwym do opisania, gdyż niczego nie można do tego porównać.


Pewien uczeń, świadomy zaniedbania jakiegoś trudnego ćwiczenia duchowego, potępiał się. Mistrz powiedział:
- Nie myśl o sobie jako o grzeszniku. Postępowanie takie to profanacja boskiego wizerunku w tobie. Dlaczego identyfikujesz siebie ze swoimi słabostkami. Zamiast tego potwierdzaj prawdę: "Jestem dzieckiem Boga". Módl się do Niego: "Czy zły czy dobry, należę do Ciebie. Wzbudź ponownie moją pamięć o Tobie, o Ojcze Niebieski!".


Pewnemu młodemu zwolennikowi, zasięgającemu jego rady Mistrz powiedział:
- Świat stwarza złe skłonności w tobie, ale świat nie ponosi odpowiedzialności za twoje potknięcia w wyrwaniu się z tych skłonności. Więc dlaczego poświęcasz wszystek swój czas fałszywemu przyjacielowi, jakim jest świat? Poświęć godzinę dziennie na umiejętne przebadanie duszy. Czyż Pan, Dawca twego życia, który obdarzył cię rodziną, pieniędzmi i wszystkim innym - nie zasługuje na jedną dwódziestączwartą część twego czasu?


Jakiś uczeń miał trudności w wyobrażaniu sobie, że Bóg przebywa w ludzkim ciele. Mistrz powiedział:
- Tak jak rozżarzony do czerwoności węgiel ujawnia obecność ognia, tak dla mnie ciało jest dowodem przyczynowej obecności Ducha.


- Grzech jest tym, co oddala człowieka od Boga - powiedział Mistrz.


- Mistrzu, powiedz mi, jak mam się modlić by jak najszybciej przyciągnąć do siebie umiłowanego Boga? - pytał jakiś wyznawca hinduizmu. Paramahansaji odpowiedział:
- Ofiaruj Bogu diamenty modlitwy, leżące głęboko w kopalni twojego własnego serca.


- Uleganie zmysłowym rozkoszom powoduje przesyt i odrazę - powiedział Mistrz. - Te ciągłe dwoiste przeżycia powodują, że człowiek ma ponury nastrój i nie można na nich polegać. Maja, czyli stan ułudy charakteryzuje się parami przeciwieństw, medytując o Bogu, Jedynej Harmonii, wierny odpędza ze swego umysłu zmienne fale przyjemności i cierpienia.


- Nigdy nie powinniśmy być zatrwożeni koszmarami cierpienia, ani zbyt uniesieni marzeniami o wspaniałych przeżyciach - powiedział Mistrz. - Zastanawiając się nad tymi nieuniknionymi dwoistościami lub parami przeciwstawieństw maji, tracimy myśl o Bogu, Niezmiennym Przybytku Szczęśliwości. Mając otwarte oczy, stwierdzimy, że podlegające śmierci życie jest tylko obrazem, złożonym z cieni i światła, rzuconym na kosmiczny ekran filmowy.


- Jaka modlitwa jest najlepsza? - pytał pewien uczeń. Mistrz powiedział:
- Mów do Najwyższego: "Proszę, objaw mi Twoją wolę!" Nie mów natomiast: "Chcę to albo tamto". Mając wiarę, że On wie czego ty potrzebujesz, zobaczysz, że otrzymasz dużo więcej rzeczy, gdy On dokonuje wyboru za ciebie.


Żródło:
Paramahansa Yogananda, Mistrz powiedział, Wypowiedzi i rady dla uczniów, Przekład z drugiego wydania angielskiego 1957r.
Home Page | Kim jesteś? | Miłość | Jedność | Pełnia | Królestwo niebieskie | Praktyki duchowe | Inspiracje | Linki | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego