Prawda objawiona


Idź do treści

Wymiar teraźniejszości

Pełnia


[...] w rzeczywistości nie mamy gdzie iść, bo tam, gdzie chcielibyśmy być, już jesteśmy. Japończycy bardzo ładnie dają temu wyraz w powiedzeniu: „W dniu, w którym zaniechasz podróży, dotrzesz do celu”.

Anthony de Mello — Przebudzenie


Tak naprawdę szczęśliwy możesz być tylko Tu i Teraz. Reszta to tylko iluzja szczęścia.Przyszłość rodzi lęk, a przeszłość - pamięć tego co Cię ogranicza. Bagaż wcześniejszych doświadczeń stanowi przeszkodę w odkryciu pełni i szczęścia. Bolesne doświadczenia, urazy i rozczarowania oraz nabyta niska samoocena powodują, że nie możesz uwierzyć w swoją wyjątkowość i w to, że tak naprawdę możesz żyć pełnią życia już teraz.
Nie wierz, że jest jakieś jutro. Jest tylko wieczne dzisiaj.
Nie stwarzasz przyszłości tylko teraźniejszość.
Zmieniasz wieczne teraz, jutra nie ma.
Trwając w wymiarze teraźniejszości uaktywnisz potęgę Boga.
To, w co wierzysz, o czym pamiętasz, to realnie istnieje w Twoim życiu i stale się materializuje.

Odrzuć jutro, bo to ułuda. Królestwo Niebieskie jest tutaj i teraz. Zatrzymaj się. Wycisz błądzący umysł. Bądź gdzie jesteś i tam doświadczaj chwili.
Nie obawiaj się jutra, bo go nie ma.
Nie słuchaj innych, że jest inaczej, bo trwając w niewiedzy nieświadomie okłamują nie tylko Ciebie, ale i samych siebie.
Korzystaj z mocy dzisiaj.

W teraźniejszości doświadczasz wewnętrznej ciszy. Gdy znikają myśli pojawia się boska intuicja i inspiracja. Przebudzasz się do nowego życia. Dostrzegasz lepiej to, co wartościowe i to, co jest nie warte Twojej uwagi. Odnalezienie w sobie ciszy daje ukojenie i wewnętrzny spokój. Nabieramy dystansu do wszystkiego, co nas otacza. Nasz umysł przez chwilę jest pod nasza kontrolą. Nie poddajemy się więcej jego zachciankom.

Doświadczając w pełni chwili obecnej jesteśmy w stanie otworzyć się na dary, które daje nam życie. Pijąc w skupieniu kawę możemy w pełni delektować się jej smakiem. Słuchając muzyki dajemy się porwać jej rytmowi i melodii. Skupieni na obserwowaniu przyrody dostrzegamy piękno każdej rośliny i czujemy unoszącą się w powietrzu cudowną woń kwiatów. Dotykając dłonią kory drzewa zauważamy jej wyjątkową fakturę. W takich chwilach naprawdę czujemy, że żyjemy. Możesz doświadczać wspaniałych wrażeń płynących z wykonywania najprostszych czynności. Musisz jednak przestać się spieszyć i zacząć się delektować ich wykonywaniem. Wszystkie myśli, troski i sprawy powinny zostać odsunięte na plan dalszy. Świat się nie zawali, jeżeli innymi rzeczami zajmiesz się trochę później.


Jeżeli potrafisz się zatrzymać i poświęcić trochę czasu sobie i obiektowi, na którym się skupiasz, Twoje życie zaczynie się zmieniać. Staniesz się w pełni sobą. Na tej zmianie zyskasz zarówno Ty i cale Twoje otoczenie. Stopniowo będziesz coraz bardziej pogodny, spokojny i szczęśliwszy. Twój dobry nastrój udzieli się innym.

Umysł jednak stale działa na Twoją niekorzyść. Odrywa Cię od teraźniejszości. Ciągle się spieszy, czymś się zamartwia, o czymś myśli. Odsuwa Cię od możliwości świadomego przeżywania piękna chwili obecnej. Podsyca lęk sugerując, że znów się spóźnisz albo, że musisz coś ważnego jeszcze zrobić.

W wyniku tego nie potrafimy w życiu doświadczać nawet krótkich chwil przyjemności. Stale gdzieś się spieszymy, biegniemy i tak bez końca. Możesz to przerwać mówiąc sobie STOP i decydując się na odwrócenie uwagi od wykonywanych czynności i na poświęcenie odrobiny czasu sobie. Wkrótce zauważysz zachwycające rezultaty tego wyboru.

Morfis
Przestrzenią ducha, gdzie może on rozwinąć skrzydła, jest cisza.

Antoine de Saint-ExupéryKażda godzina dzieli się na pewną liczbę sekund, a każda sekunda na pewną liczbę ułamków. Świętym naprawdę jest ten, kto jest zdolny być w pełni obecny w każdym ułamku sekundy.

Budda Siakjamuni — Śpiew ptakaMiłość w przeszłości jest tylko wspomnieniem, Miłość w przyszłości jest tylko oczekiwaniem, Prawdziwa miłość żyje w teraźniejszości.

BuddaŁącznością z Chrystusem nie jest rozmyślanie filozoficzne lub historyczne o dziejach i osobie Zbawiciela, nie jest pochlebianie Chrystusowi, ale wyrywanie się ducha całego ku Chrystusowi, karmienie się Nim, roztapianie się w Nim.

Adam MickiewiczHome Page | Kim jesteś? | Miłość | Jedność | Pełnia | Królestwo niebieskie | Praktyki duchowe | Inspiracje | Linki | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego